Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Kredi, belli bir miktardaki paranın faiz oranı karşılığında verilen bir bankacılık hizmetidir. Ev alırken, iş hayatında ve araba alınırken daha çok kredi çekilmektedir. Daha sonra belirlenen ödeme planları doğrultusunda taksitler halinde geri ödenmektedir.

Kredi de kendi içinde çeşitlerine ayrılmaktadır. Taşıt kredisi, ikinci el araç kredisi, ihtiyaç kredisi başlıca sayılabilir. Araç sahibi olmak isteyen kişiler araç kredisi şartları hakkında araştırma yaparak bu doğrultuda bir plan hazırlamaktadır. Bu noktada başka bir seçenek ise ihtiyaç kredisi de olabilmektedir. Her iki kredi türünün de kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Taşıt Kredisi Nedir?

Araç satın almak isteyen kişilere sunulan bir hizmet olan taşıt kredisi aracın sıfır kilometre ve ikinci el olmasına göre ikiye ayrılmaktadır. Eğer satın almayı düşündüğünüz aracın sahibi ya da kurumu ile bir bankanın anlaşması varsa daha uygun fiyata alınabilmektedir. En büyük dezavantajı ise aracın değerinin belli bir oranı kadar kredilendirilmesidir. Buna kredi sınır oranı denmektedir. Aracın gerçek değerine göre bu oran değişiklik göstermektedir.

Diğer önemli bir nokta ise aracı bankaya ipotek edilmesidir. Kredi borcu ödemesi tamamlanana kadar aracı satamazsınız. En uygun araç kredisi düşük faizli ve uygun değer vade süresi çekilen kredidir. İkinci el araçta ise aracın yaşı ve özellikleri etkili olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Krediler içinde en çok başvuru yapılan kredi çeşididir. Hayatımızda ihtiyaçlar çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Özellik ile ihtiyaç kredisi her zaman başvuruya açık olması ve bankalara arasındaki mücadeleden dolayı daha düşük faizli olmaktadır. Toplam maliyet bakımından önemli bir avantajdır. Araç kredisi ile hesaplandığında peşinat ödemesi yapılmaması ve ek masrafların biraz daha az olması ekonomik yönden olumlu etki sağlamaktadır.

İhtiyaç kredisi başvurunuzun kabul edilmesinde en etkili faktör ise kredi notunuzdur. Belli bir puanın üzerinde olmayan kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Kullanılan kredi kartından banka hesabına kadar her şey kredi notunu etkilemektedir.

Kredilerin yanında peşinatsız ve faizsiz de kampanyalar bulunmaktadır. Katılımevim ile bütçenize uygun ödeme planı ile de araç sahibi olunabilmektedir. Bütün seçenekler detaylı bir şekilde incelenerek en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.