Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Ev almak için konut kredisi başvurusunda bulunacak kişiler, konut kredisi hesaplaması için çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Konut kredilerinin hesaplanmasında dikkat edilen çeşitli etkenler bulunmaktadır. Faiz, vade sayısı, dosya masrafları ve maliyet kalemleri konut kredisi hesaplamasında etkili olmaktadır. İlave olarak yapılan ücretlendirmeler bankalara göre farklılık göstermektedir. Bankalar tarafından yapılan ek ücretlendirmelere maliyet kalemleri ismi verilmektedir.

Konut kredisi alacak olan kişilerin hesaplamaya katması gereken birçok etken bulunmaktadır. Sadece faiz ve kredinin toplam miktarı ile konut kredisi hesaplama işlemi yapılamamaktadır. Maliyet kalemleri ismi alan ek ücretlendirmeler vardır. Dosya masrafları, komisyonların aldığı ücretler, ekspertiz ücretleri, ipotek tahsis ve fekki bedelleri, DASK bedeli, konut ve hayat sigortası ücretleri, hesap işletim bedelleri ve ekstre bedeller maliyet kalemleri içerisinde yer almaktadır.

Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Bankalardan alınacak konut kredilerinde vatandaşların karşısına çıkan konulardan biri de yıllık maliyet oranıdır. Yıllık maliyet oranı, tüm maliyet kalemlerinin bir araya getirilerek toplanması ile oluşturmaktadır. Kredilerde yıllık ve aylık maliyet oranları farklılık göstermektedir. Maliyet kalemlerinin aylık veya yıllık olarak aktarılması bankalara göre farklılık göstermektedir. Ev kredisi işlemlerinde tüm maliyet kalemlerinin toplanarak aylara bölünmesiyle aylık maliyet oranı hesaplanmaktadır.

Aylık maliyet oranının hesaplanmasının ardından yıllık maliyet de hesaplanmaktadır. Bu konuda maliyet kalemlerinin her bankada farklılık göstermesi unutulmamalıdır. Konut kredisi almak isteyen kişiler, tüm bankaların faiz oranlarına ve maliyet kalemlerine dikkat etmelidir. En uygun konut kredisi için tüm miktarların hesaplanması faydalı olacaktır. Düşük faizli konut kredisi veren bankaların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Aynı zamanda konut kredi hesaplaması sistemleri de kullanılabilmektedir.

 Konut Kredisinde Dosya Masrafı Nedir?

Ev sahibi olmak için konut kredisi alacak olan kişilerin karşısına çıkan masraflardan biri de dosya masrafıdır. Bankalar, farklı etkenlere ve kriterlere göre dosya masrafı tutarları uygulamaktadır. Bunun için ev kredilerinde net bir dosya masrafı miktarı söylemek mümkün değildir. Bankalara uygulanan çeşitli kanunlardan sonra dosya masrafı miktarlarında düşüş yaşanmıştır. Emlak konut kredisi alanında dosya masrafı almayan bankalar da bulunmaktadır. Dosya masrafı, maliyet kalemleri ve faiz ile uğraşmak istemeyen kişiler, Katılımevimi tercih edebilmektedir.