Konut Kredisi Hesaplama

 

Konut sahibi olmak için bankalardan ev kredisi başvurusunda bulunan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi, kredi hesaplama yöntemidir. Her bankanın farklı faiz oranları bulunmaktadır. 2020 yılında bankaların konut kredisi için belirlediği en düşük faiz oranı 0,87 olarak görülmektedir. Bu da 10 yıl vade ile kredi çekmek isteyen kişi için yıllık olarak yaklaşık %11,29 demektir.

Örneğin, 120.000 TL’lik bir ev almak isteyen bir müşterinin 20.000 TL peşinatı var ve kalan 100.000 TL’yi 10 yıl vade ile bankadan çekmek isterse, en düşük faiz oranı olan 0,87 üzerinden hesaplandığında aylık ödeyeceği miktar, 1346 TL olacaktır. Buna göre 100.000 TL’lik bir evin maliyeti 120 ay sonunda 162.780 TL olacaktır. Tabi buna, hayat sigortası bedeli ile ipotek masrafları dahil değildir.

Buna göre kişinin sadece bankaya aylık olarak ödeyeceği miktar görünmektedir. Oysa ekstra masraflarla, en uygun konut kredisi veren bankalarda dahi, evin maliyeti epey yükselecektir. Üstelik müşteri bu bedelleri peşin olarak ödemek zorunda kalacak, peşinatı olmayan kişiler ise, yeniden ihtiyaç kredisi çekerek, bir kez daha fazladan faiz borcu altına gireceklerdir.

Katılımevim Güvencesiyle Ev Sahibi Olmak

Konut kredisi almadan ev sahibi olmanın başka ve en güvenilir yolu Katılımevim’dir. Peşinat zorunluluğu olmadan, küçük taksitlerle ev sahibi olmak için Katılımevim herkesi beklemektedir. İmece mantığıyla hareket eden bu büyük ailede, her sene yüzlerce kişi kur’a usulü ile ev sahibi olmanın avantajını yaşamaktadır.

Konut kredisi faizleri bankalarca belirlenip, kişilere en düşük oranda sunulsa da, ekstra masraflar ile birlikte ev kendi değerinden çok daha yüksek miktara gelebilmektedir. Oysa Katılımevimde faiz yoktur.

Ev sahibi olmanın en güvenilir ve kolay yolu Katılımevim ailesi, sunduğu bu avantajlarla her geçen gün biraz daha büyümektedir.

Katılımevim’de Konut Toplam Bedeli Hesaplama

Katılımevim farkıyla ev sahibi olmanın maliyeti çok daha azdır. En düşük faizli bankadan kredi alan bir kişi için konut kredisi hesaplama sonucunda, kişilerin ev bedelinden çok daha yüksek değerlere çıktığı görülmektedir.

Oysa Katılımevimde belirlenen modellerden birisini seçerek evi çok daha uygun fiyata satın almak mümkündür. 100.000 TL’lik bir evi, 10 senede ödemek isteyen kişinin aylık ödeyeceği miktar 1.000 TL olup, 11.000TL katılım bedeli ile birlikte 120 ay sonunda toplam 111.000 TL ödeyecektir. Böylece kişi konut faizleri ödemeden, çok daha aza maliyetle, kendi evinin sahibi olacaktır.