Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli

Kiradan kurtulup kendi evine geçmek isteyenler konut kredileri düşecek mi? sorusuna evet cevabının gelmesini beklemektedir. Fakat konut kredilerinin düşmesi birçok unsura bağlıdır. Bundan dolayı kredilerin düşmesini beklemek yerine günümüzde en düşük faizle konut kredisi veren bankayı bularak evlerin sahibi olmak daha doğru olacaktır. Faize bulaşmak ve geri ödemede sıkıntı yaşamak istemeyenler Katılımevim seçeneğini de kullanabilirler.

Ev fiyatının hepsine konut kredisi verilmez. Ev almak için yola çıkanların peşinatlarının olması şarttır. Faizli veya faizsiz işlem yapan bütün bankalar müşterilerinden peşinat ister. Peşinatın ne kadar olacağı bankalar tarafından belirlenmiştir. En fazla verilen kredi miktarı, ekspertizin belirlediği maliyetin %80’i kadardır. Yani müşteri %20’lik oranı peşinat olarak bankaya vermek zorundadır. Peşinat miktarı bazı bankalarda %25’tir.

Ekspertiz Konut Değerini Nasıl Belirler?

Bankalar, konut faizleri üzerine vade farkı, dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta ve ipotek ücretini de koyarak hesaplama yapmaktadır.  Kredi hesaplaması yapılabilmesi için öncelikle ekspertizin ev gidip değer biçmesi gerekir.  Ekspertizin raporu üzerinden peşinat miktarı ve çekilecek tutar belirlenir. Bu evi önce banka alacak ve ipotek edecektir. Kişi ödemelerini bitirdikten sonra tapu müşterinin üzerine geçer. Bankaların yaptığı konut kredisi hesaplama kalemleri arasında ekspertiz ücreti, dosya masrafından ayrı olarak gösterilir. Ekspertiz evin değerini belirlerken bazı kriterleri dikkate alır. Bunlar:

  • Yapının yaşı
  • Konutun cinsi
  • Yapının altyapısı
  • Evin kaç oda olduğu ve metrekaresi
  • Konutun bulunduğu bölge, kat, sosyo ekonomik konum, blok ve kat gibi unsurlar
  • Benzer konutlarla karşılaştırması

Bankaların Ekspertiz Ücreti Ne Kadardır?

Ekspertiz ücretinin sabit bir miktarı yoktur. Bankadan bankaya ücretler değişir. Bu değişiklikte bankaların anlaştıkları ekspertiz firmalarının farklı olması etkilidir. Ne kadar ekspertiz ücreti ödeyeceğini merak edenler banka ile görüşmelidir. Çekilecek kredi tutarı ekspertiz ücretlerinde etkilidir. Ücret 500 ile 850 arasında değişir. Fakat bunlar kesin rakamlar değildir.

Halk Bankası ekspertiz ücretini; 650 TL olarak belirlemiştir. Konutun fiyatına göre değişmektedir. İş Bankası; en az 850 TL alırken en fazla 1200 TL almaktadır. Vakıfbank’ta ücretler en az 950 TL, en fazla 2639 TL’dir. Ziraat bankası konut kredisi ekspertiz ücreti olarak 250 m2 ye kadar olan evlerde 498 TL, 5000 m2 ve üzeri için 1798 TL almıştır.