Konut Kredisi Dosya Masrafı

Ev sahibi olmak isteyenlerin aracı olarak kullanmayı düşündükleri seçenekler arasında bankalardan konut kredisi almak bulunur. Konut kredisi almayı düşünenlere hesaplama yapılırken aldığı anaparanın üzerine, faiz oranı, vade farklı, dosya masrafı ve ekstra ücretler eklenir. Hesaplamadaki dosya masrafının içine birçok şey girmektedir. Fakat her masraf dosya masrafı içinde yer almaz. Bankanın faiz ve kar payı dışında kendi için aldığı bütün komisyon ücretleri dosya masrafı içine eklenmektedir. Bankanın kendi için aldığı dosya masrafı içinde; ipotek ücreti, sigortalar ve ekspertiz ücreti dahil edilmez. Çünkü banka bunları kendine almaz.

2014 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren Tüketiciden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmeliği’nden önce alınarak dosya masrafı net değildi. Yönetmelikle birlikte konut kredisi hesaplama işleminde kullanılan dosya masraflarına belli bir oran getirildi. Böylece bankadan bankaya dosya masrafları fazla farklılık gösteremez oldu.

Alınabilecek En Uygun Konut Kredisi Yasal Dosya Masrafı Tutarı

2014 Ekim ayından itibaren yapılan yasa değişikliği ile birlikte alınması gereken dosya masrafı, çekilen kredi tutarının en fazla binde 5 oranında olabilecek.  En uygun konut kredisi hesaplaması yapılırken binde 5’ten fazla dosya masrafı eklenemeyecektir. Örneğin 200 bin TL kredi çeken kişinin ödeyeceği dosya masrafı en fazla 1000 TL olabilecek.

Dosya masrafı miktarında ekspertiz, ipotek ve sigorta masrafları girmediğinden onları da eklemek gerekecek. konut kredisi faiz oranları dikkate alındığı gibi dosya masrafları ve diğer ödemeler de dikkate alınarak konut kredisi alınmalıdır. Ekstra ödemeleri fazla olduğundan dolayı konut kredisi almak istemeyenler için faizsiz, peşinatsız ve kredisiz ev sahibi olma fırsatı sunan Katılımevim gibi alternatif kurumlar vardır.

Konut Kredi Faizleri ve Dosya Masrafı İade Süreci

2014 Ekim ayından önce alınan dosya masrafları miktarları bazı bankalarda çok yüksekti. Fazla ödenen Konut kredisi faizleri geri alınamaz fakat yüksek ödenen dosya masrafları geri alınabilmektedir. Değişen yasada belirtilen oranlardan fazla alınan masrafların iadesi için ilçe kaymakamlıklarındaki Tüketici Hakem Heyetlerine başvurulması gerekir.

Başvuru yapabilmek için kredi kullanımına dair belgenin yani dekontun olması yeterlidir. Üzerinde masrafların ne kadar olduğu yazılı belge konut kredisini veren bankalardan alınabilir. Tüketici Hakem Heyeti genellikle 1 ila 6 ay içerisinde başvurana geri dönmektedir. Aldığım Konut kredisi en uygun diyebilmeniz için bu tür ekstra ödemeleri dikkate almalısınız.