Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı

Kira ödemekten yorulanlar ve artık kendi evinde oturmak isteyenler konut kredisi alarak veya farklı seçenekleri değerlendirerek ev sahibi olmaya çalışmaktadır. Bankalar müşterilerine değişen faiz oranlarında ve vadelerde konut kredisi vermektedir. Kredi almadan önce geri ödemelerin aylık gelire uygunluğunu önceden hesaplamalar yaparak bilmekte fayda vardır. Geri ödemelerde sadece alınan miktar ödenmez.

Üzerine eklenen dosya masrafı, faiz oranları gibi ekstralar alınan kredinin geri ödemesini artırmaktadır. Konut kredisi hesaplama araçları kullanılarak veya bankaların müşteri temsilcilerinden yardım alınarak detaylı hesaplama yapılmalıdır. Konut kredisinin geri ödemesinin ne kadar süreceği, kişinin aylık ödemelerine bağlı olarak gelişir. Fakat ödenen peşinat sınırda olur ve aylık ödeme miktarı az olursa yıllarca kredi ödeneceği unutulmamalıdır.

Konut Kredisi Aylık Faiz Oranları Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde faiz oranlarının ve ev fiyatlarının artması konut sahibi olmayı zorlaştırmaktadır. Konut kredisi faiz oranları, bankadan bankaya farklılık gösterir. Fakat ne kadar farklı olsa da sektördeki standardın altına düşmemektedir.  Kredi alınacak kurum belirlenirken en düşük faiz oranı, yüksek vade imkanı sunanlar tercih edilmelidir. Faizli kredi almak istemeyenler Katılımevim gibi faizsiz, peşinatsız ev sahibi olma fırsatı sunan kurumlardan faydalanma imkanı bulunmaktadır.

Konut kredisi alabilmek için kişinin öncelikle evin maliyetinin %25’i kadarını peşin olarak hazırlamalıdır. Çünkü bankalar en fazla evin fiyatının %75’nini kredi olarak verebilmektedir. Hesaplamalar %75’lik miktar üzerinden yapılacaktır. Faiz oranları, dosya masrafları ve vade oranları eklenerek yapılan hesaplama En uygun konut kredisi seçeneğini sunacaktır. Aylık konut taksit hesaplaması şöyle formüle edilebilir; Aylık taksit ödemesi: Kredi tutarın x faizin üzerin taksit sayısı / Faiz üzeri taksit sayısından bir eksik

Konut Kredisi Faizleri ve Aylık Taksit Hesaplamasında Ek Kesinti Tutarları

Bankalar, konut kredisi verirken alınacak evi teminat olarak alır. Ödemeler bittikten sonra evi kişinin üzerine verir. Bunu yaparken banka, konut kredisi faizleri ile kendi çıkarını koruma altına alır. Konut kredisi vermeden önce bankalar müşterilerinin geri ödeme yapıp yapamayacaklarını garantilemek isterler. Bunun için de kredi notuna ve gelir düzeyine bakarlar.

Geri ödeme hesaplamaları yapılırken faiz oranları ve vade öncelikle dikkate alınır. En uygun kredi hesaplamaları ek kesintilerin de eklendiği hesaplamalardır. Hesaplamaya ek kesintiler eklenmediğinde gerçek aylık geri ödeme miktarı çıkarılmamış olur. Konut kredisi en uygun hesaplamalarındaki ek kesintiler;

  • Kredi tahsis ücreti
  • Dosya ücreti
  • Ekspertiz ücreti