hiç peşinatsız ev nasıl alınır

3d tekening maken huis

Büyük şehirlerde kiracı olmak zor ve masraflı bir iştir. İstanbul, Ankara gibi bir kentte norma şartlara sahip bir evde kiracı olmanın maliyeti en az 2 bin lira civarındadır. Yüksek kira gideri kiracıları ev sahibi olmak yoluna yönlendirmektedir. Her ay alınan maaşın ortalama 2 bin lirası kiraya gidince para biriktirmek de o oranda zorlaşmaktadır.

Kiracılar için en uygun olan  Kira öder gibi Taksitle ev al yöntemidir.  Senetle ev alma gibi yollar da vardır. Fakat senetle ev almak için çok güvenilir kişilerle iş yapmak gerekir. İnsanların kira öder gibiden kastı bankadan konut kredisi alıp onu aylık taksitlerle ödemektir. Kira öder gibi taksitle ev almak için belli bir miktar birikimin olması şarttır.

Gayrı Menkul İpotek Ederek Konu Kredisi Almak

Peşinat birikimi olmayan kişiler hiç ev sahibi olamayacak mı? Her şeyde olduğu gibi bunun da bir çözüm yolu olması gerekir. Konut kredileri kiracıya ev alma fırsatı vermektedir. Fakat bankalar alınacak evin en fazla yüzde 80’nini vermektedir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısmı peşinat olarak istemektedir. Peşini olmayıp gayrı menkulü bulunanlar için bir çözüm yolu vardır. O da gayrimenkulünü ipotek göstermektir.

Bankalar Ev almak isteyen kişiden bir garanti istediğinden dolayı peşinat almaktadır. Peşinatın olmaması durumunda peşinatı karşılayacak gayrimenkulün olması bankaların kredi vermesini kolaylaştırır. Yani 200 bin liralık evi almak için yüzde 20’lik karşılığı evin 40 bin liralık peşinatına denk gelecek bir mülk gösterilmelidir.

Banka Kredisinin Dışındaki Yöntemler

Bir dönem konut kredisi ile ev almak oldukça caziptir. Çünkü o yıllarda kredi faiz oranları ve konut fiyatları günümüze göre daha düşüktü. Günümüzde şartların değişmesi Taksitle ev alma düşüncesinde olanları konut kredisinden uzaklaştırdı. Eskiden alınan kredi ciddi fark olmadan geri ödenirdi. Şimdilerde ise geri ödemelerde istenen miktar oldukça yüksektir.

Bankalar gibi konut kredisi veren katılım bankaları vardır.  Faizsiz ev almak isteyenlerin başvurdukları bir yöntemdir. Fakat peşinatsız almak isteyenler için en uygun olan yöntem altın günü mantığı ile çalışan kurumlardır. Çekilen kura neticesinde sırası gelene evinin ücreti veriliyor. Böylece kişi faize girmeden aylık taksitlerle ödediği evi alabilme şansına kavuşuyor.