Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Birçok kişinin ev almak hayalidir. Ancak uzun yıllar boyu birikim yapmak bile bazen ev sahibi olmak için yeterli olmayabilir. Devletimizin yaptığı destek ile birçok kişinin ev sahibi olma hayalleri gerçeğe dönüşüyor. Devlet destekli konut kredisi ev almak isteyen kişilere yönelik yapılmış bir destektir. Kişiler senetle ev almak gibi zahmetler çekmemiş olacaklar.

Bu devlet desteği sayesinde ev almak isteyen kişiler bankalardan açacakları konut hesabı sayesinde devletten 15 bin TL konut kredisi desteği alabilecekler. Böylelikle ev alabilme hayaline kişiler taksitle ev al gibi ödeme seçeneği ile bir adım daha yaklaşmış olur. Kişiler kira öder gibi ev sahibi olabilmeleri kolaylaşmıştır. Devlet destekli konut kredisini alabilmek için gerekli olan bir takım şartlar bulunmaktadır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Almak İçin Şartlar

Gerek ev fiyatlarının çok yüksek olması gerekse de kişilerin ev almaya bütçelerinin yetmemesi gibi nedenlerden dolayı birçok kişi ev almaya zorlanırken devletin vermiş olduğu devlet destekli konut kredisi sayesinde ev almak daha kolaylaştı. Kiracıya ev almak artık hayal olmaktan çıkmıştır. Ancak bu devlet destekli konut kredisini almak için de bir takım şartlar bulunmaktadır.

Bu şartlar öncelikle devlet destekli konut kredisine başvuracak kişinin 18 yaşını doldurmuş reşit olmuş bir kişi olması gerekmektedir. Bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Önceden bir gayrimenkul sahip olmamış olması gerekmektedir. İlk kez ev sahibi olması gerekmektedir. Bireyin yalnızca anlaşmalı bankalarda konut hesabı açması ve kişi konut hesabını TL cinsinden açması gerekmektedir. Bireyin yalnızca tek bir bankadan konut hesabı açtırması gerekiyor.

Devlet Destekli Konut Kredisi Ödeme Şekli Nasıl Olmaktadır?

Devletin verdiği konut kredisinden faydalanabilmek için açılan hesaba ödeme en az üç yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Kişinin geçim bedeline göre bu miktar aylık 250 lira ile 2500 lira arasında değişebilmektedir. Düzenli ödeme yapmayan kişiler sistem tarafından çıkarılacak ve devletten konut kredisi desteği alamayacaklar. Devlet desteği konut kredisini alabilmeniz için üç seneyi beklemeniz gerekmektedir.

Devlet Destekli Konut Kredisi İçin Hangi Bankalarda Hesap Açtırabiliriz?

Devlet destekli konut kredisi için Ziraat bankası, Halk bankası ya da Vakıf bankasından birinde hesap açtırabiliriz. Böylece kişiler için taksitle ev alma seçeneklerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Faizsiz bankacılık adı altında müşterilerine özel imkanlar sağlayan bazı bankalar ise faizsiz ev kredisi vererek, faizsiz ev almak isteyen bireyler tarafından tercih edilebilecek bir başka seçenektir.