Dar Gelirli Aileler Nasıl Konut Sahibi Olabilir?

Zengin olsun fakir olsun hiç fark etmeksizin herkes faizsiz ev kredisi ile veya farklı yöntemlerle konut sahibi olmak istemektedir. Yaşam şartlarına bakıldığında insanların ev sahibi olmak istemelerinde ne kadar haklı oldukları anlaşılacaktır. Geniş imkanları olanlar da dar gelirli olanlar da kiradan kurtulmak için planlar yapar ve bunu eyleme koymak ister. Bu durumda dar gelirli aileler nasıl konut sahibi olabilir sorusu akıllara gelmektedir.

Kira ödemekten kurtulmanın bir yolu senetle ev almaktır. Senet konusu biraz dikkat edilmesi gereken bir mevzudur. Senetle ev alınacaksa güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Kira öder gibi taksitle ödeyebilmek için her ayın senedinin ayrı olması şarttır. Ödemesi yapılan senet alınarak imha edilmelidir. Tek bir senedin olması ödeyeni zor durumda bırakacağından dikkatli olunmalıdır.

Toplu Konutlarda Dar Gelirlilere Özel Fırsatlar

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın kurulma amacı dar gelirli vatandaşlara taksitle ev al demek yerine ev sahibi yapmaktır. TOKİ projeleri genellikle şehir dışında olduğundan bazı vatandaşlar buradaki evlere olumsuz yaklaşmaktadır. TOKİ dar gelirli kiracıya ev için çok güzel ödeme fırsatları sunduğundan uzaklık göz ardı edilmelidir. Genellikle belediyeler toplu konutlara ulaşım içi vasıta koyduklarında uzaklık problem olmaktan çıkmaktadır.

Toplu konutlardan ev almak için bazı şartlar vardır. Bunlar;

  • Dar gelirli vatandaşların daha önceleri peşin veya kredisiz ev almamış olmaları
  • Aile bireylerinden hiçbirinin üzerine kayıtlı bir evin olmaması
  • Projelerin olduğu bölgede belli süredir oturuyor olmak
  • En az 10 yıl satın alınan evde oturulması

Toplu konutların şartları projeden projeye değişmektedir.

Dar Gelirliye Özel Seçenekler

Yukarıda sıralanan seçenekleri dışında farklı yöntemler de dar gelirlilere Taksitle ev alma imkanı sunmaktadır. Devletin konut desteği bu seçenekler arasında yer almaktadır. Devlet ev almak için para biriktirenlere destek vermektedir. Devletin konut desteği Faizsiz ev avantajlarını sunmaktadır. Desteği alabilmek için devletin belirlediği bankalarda hesap açtırılmalı ve belli bir süre konut için bu hesapta para biriktirilmelidir. Belirlenen süre dolunca devlet ekstra yardımda bulunarak ev alımını kolaylaştırmaktadır.

Birikimi olmadığından peşinatsız ev almak isteyenler devlet desteğini araştırabilir. Birikimi olmayanlar dar gelirli aileler nasıl konut sahibi olabilir sorusuna yanıt aramak ve kura yöntemiyle ev alma fırsatı elde edebilmek için kurumları da inceleyebilir. Yoğun talepten dolayı her geçen gün sayısı artan bu kurumlara dahil olmak faizli faizsiz ev kredisi olmadan mülk sahibi olmanın en kolay yoludur.