Bankalar Faizsiz Kredi Verir mi?

Kredi ile ev almak bir dönem çok popüler olmasına rağmen artan faiz oranlarından dolayı insanlar faizsiz ev kredisi veren kurumları araştırmaktadır. Ülkemizde hizmet veren bankalar ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi vermektedir. Bankaların verdiği konut kredileri incelenmeye başlanmadan önce bankalar faizsiz kredi verir mi sorusuna yanıt aranmalıdır. Yani parayı para ile satmaktadırlar. Normal şartlarda faiz olmadan kiradan kurtulmak isteyenler için konut kredileri uygun değildir.

İnşaat sektöründe satışların son zamanlarda durma noktasına gelmesinden dolayı bazı firmalar bazı banka şubeleri ile anlaşma yapmaktadır. Anlaşmalı banka şubeleri inşaat firmasından ev almak istediğinde sıfır faizli yüksek vadeli kredi vermektedir. Buradaki amaç Taksitle ev alma düşüncesinde olanları konut sahibi yaparak satış yapabilmektir. Hem banka kredi vermiş oluyor hem de firma elinde kalan evleri satmış oluyor.

Katılım Bankaların Konut Kredisi

Dini hassasiyeti olanlar veya aldığından çok fazla ödeme yapmak istemeyenler faizsiz ev alma seçeneklerini değerlendirmektedir. Bankalar genel anlamında faizle işlediğinden katılım bankaları kredileri hakkında bilgi alınabilir. Faizsiz bir şekilde kiracıya ev sahibi olma imkanı veren katılım bankalarının konut kredilerinin şartları şöyledir;

  • Satın alınacak evin tapusunun ve iskanının alınmış olması
  • Konutun fiyatının en az %25’ inin peşinat olarak hazırlanması. Katılım bankaları peşinatsız ev sistemine dahil değildir. Peşinat talep edilir.
  • Aylık geliri gösteren belge ile nüfus cüzdanının bankaya sunulması

Şartları yerine getirenler ülkemizdeki katılım bankalarından herhangi birine başvurarak taksitle ev al imkanını kullanabilir.

İnşaat Firmalarından Kredisiz Ev Almak

Bankalardan veya katılım bankalarından faizli veya faizsiz kredi çekmek insanları baskı altına aldığından inşaat firmalarının bazıları kredisiz ev satmaktadır. Bu sistem her inşaat firmasında geçerli değildir. Kurumsal finans alt yapısına güvenen firmalar müşterilerine kendileri kredi verir. Senetle ev satmakla aynı anlamada değildir.

İnşaat firması daha proje halindeki evleri lansman fiyatları ile satışa çıkarır. Müşteri kira öder gibi taksitlerle benzerlerine oranla daha düşük fiyata aldığı evi ödemeye başlar. Evin vaat edilen sürede tamamlanıp teslim edilmesi tamamen firmanın güvenilirliğine bağlıdır. Proje tamamlandığında faizli veya faizsiz ev kredisi almadan mülk sahibi olunur. Böylece bankalar faizsiz kredi verir mi konusunda sorulan sorular cevabını bulmuş olur.