2020 Toki başvuruları İçin Gerekli Evraklar Neler

Kira öder gibi ve düşük aylık ödemelerle ev sahibi olmak isteyenler Toplu Konut İdaresinin konut projelerini değerlendirmektedirler. TOKİ Konut projeleri aylık ödeme tutarının düşüklüğü ve devlet destekli konut projeleri olmasıyla herkesin dikkatini çekmektedir. Toki’nin konut projelerinden ev sahibi olmak isteyen kişiler Toki kura sistemi sonucu ev sahibi olmaktadırlar. Toki’nin yaptığı konut kura sistemine katılım için başvuru yapmak gerekir. Başvuru için gerekli olan evraklar şöyledir;

  • Nüfus cüzdanının aslı ibraz edilmek suretiyle nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş başvuru formu
  • Toki Konu Projelerinden alt gelir grubu konut sahibi olabilmek için hane gelirinin belli bir tutar olması gerekmektedir. Bu tutar en fazla 2.600 TL dir. Bu tutardaki geliri belgeleyen gelir belgesi.
  • Başvuru yapan kişi çalışmıyorsa ve geliri yoksa çalışmadığına dair belge. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilmektedir.

Toki Konut projelerinden konut sahibi olabilmek ve Toki çekiliş sistemine dahil olabilmek için başvurunun şahsen yapılması gerekmektedir.

Toki Konut Projesine Kimler Başvurabilir?

Toki Konut projelerinin amacı ev sahibi olamayan düşük gelirli kişileri ev sahibi yapmaktır. Bu sebeple bu konutlar için TOKİ başvuru sistemine başvuracak kişilerin kendi üzerine kayırlı ev arsa gibi gayrimenkullerinin olmaması gerekmektedir. Kişinin sadece kendisinin değil aile fertlerinin de üzerinde bir gayrimenkul kaydı bulunmamalıdır. Ayrıca başvuru yapan kişinin ve aile fertlerinin önceki dönemlerde Toki destekli konut kredisi finansmanından yararlanmamış olmaları ve Toki Projelerinden konut sahibi olmamaları gereklidir. Toki Evleri için yaş sınırı 25’dir. 25 yaşından büyükler Toki Konut Projelerinden yararlanabilmekte ve konut sahibi olabilmektedirler.

Toki Konutlarında Aylık Taksit Ödemeleri Ne zaman Başlamaktadır?

Toki kura çekimi yapılıp Toki sonuçları açıklanınca konut sahibi olmaya hak kazan kişi sözleşme imzalama aşamasına gelir. Sözleşme imzalama aşamasından sonraki aydan başlamak üzere konutun aylık taksit ödemeleri başlar. Aylık taksit tutarı her Toki konut projesinde farklı olmaktadır. Toki projesinin bulunduğu ile ve konut projesindeki konutlara göre aylık taksit tutarı farklı olmaktadır. Her projenin aylık taksit tutarı projenin duyurusunun yapıldığı ilanda belirtilmektedir. Toki Konut Projelerinin en büyük özelliği düşük aylık ödemelerle ev sahibi olma düşüncesi olduğu için aylık ödeme tutarları da dar gelirli vatandaşları zorlamayacak tutardadır.