Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından ülkemizde dar gelirli ailelerin ev sahibi olması için çeşitli projeler geliştirilmektedir. Her yıl on binlerce aileye ev sahibi olma mutluluğu yaşatan TOKİ 2019 yılı içinde 50 bin konut projesini duyurmuştu. TOKİ tarafından gerçekleştirilen projelerden ev sahibi olabilmek başvurular alınarak kura ile kazananlar belirlenmektedir.

Şayet TOKİ sonuçlarının açıklanmasından sonra olumsuz bir yanıt almışsanız; artık kurumun yeni projelerini beklemelisiniz. Unutmamak gerekir ki TOKİ kurumu aracılığıyla konut edinmek istiyorsanız; mutlaka bazı kriterleri de yerine getirmiş olmanız şarttır.

TOKİ 2019 Projeleri Başvurusu

50 bin konut için ilana çıkan TOKİ 2019 yılında bu projeler için başvuruları almıştı. TOKİ evleri projelerinden konut sahibi olunabilmesi için gereken şartlar ise;

  • Başvuru yapacak kişinin projenin gerçekleştirildiği ilçede en az 1 yıl süreyle ikamet ettiğini belgelemesi
  • Başvuru yapacak kişinin hane gelirinin aylık 4500 TL ve altında olması
  • Başvuru yapacak kişinin herhangi bir tapu kaydı bulunmaması
  • Başvuru yapacak kişinin 25 yaş üzerinde olması
  • Başvuru yapacak kişinin daha önce TOKİ projelerinden faydalanmamış olması olarak belirlenmiştir.

Şartları sağlayan kişilerin yapmış olduğu başvurular kabul edilmektedir. TOKİ başvuru sürecini tamamlayan adaylar kuraya katılmaya hak kazanmaktadır.

TOKİ Kura İşlemi

TOKİ konutları için başvurusu kabul edilen adaylar TOKİ çekiliş sistemine dahil edilmektedir. TOKİ’nin iller bazında belirlediği takvimde kuralar gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen kuralar ile ev sahibi olacak kişiler belirlenmekte yani sonuçlar açıklanmaktadır. Böylece TOKİ fırsatları ile her yıl on binler ev sahibi yapılmaktadır. 2019 yılı için ülke genelinde 50 bin düşük gelirli aile TOKİ sonuçları için heyecanlı bir bekleyiş içindeydiler.

Sonuçların açıklanması ile birlikte ev sahibi olmaya hak kazanan aileler için resmi süreç başlamaktadır. TOKİ kura işleminde sahibi olmaya hak kazanan kişiler TOKİ web sitesi üzerinden ilan edilmektedir. Sonrasında resmi evrak işlemleri halledilerek peşinat ve ödeme planı oluşturulmaktadır. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte kişi ödemelere başlamaktadır.