TOKİ Konutlarına Başvuru Koşulları

TOKİ hak sahiplerini belirlemek amacıyla kura çekilişleri yapar. Her il için ayrı tarihlerde düzenlenen kuralar ile dar gelirli vatandaşların yüzü güldürülür. TOKİ, piyasanın artan talebini karşılamak amacıyla her il için ayrı projeler yapar. Kura sistemine göre yapılan bu evlerin teslim tarihleri resmi internet sitesi üzerinden yayınlanır. TOKİ çekiliş sonucuna göre ev çıkan vatandaşlar daha sonraki aşamaları tamamlamak üzere evraklarını tamamlarlar. Konut projelerinde hak sahibi kazanan vatandaşlar, ödeme tamamlanana kadar evde oturmak zorundadır. Alt gelir grubuna ait konutlarda, ödeme bittikten sonra ev kiraya hatta satışa çıkarılabilir.

TOKİ Satış Sözleşmesinde Yer Alan Koşullar

Satış sözleşmesi imzalandıktan sonra konut işlemleri başlatılır. Konut bedelinin %10’u kadar peşinatlı alınır. Halk ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde, banka komisyon olarak %5 konut vergisi alır. Bu masraf ve bedeller taksitlendirilerek, vatandaş zor durumda bırakılmaz. TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra evi almak isteyen daire sahiplerinin, 14 gün içinde hiçbir bedel ödemeden cayma hakkı vardır. Taksitlendirmeler, yılda 2 kere memur maaşlarına yapılan zam oranına göre Ocak ve Haziran aylarında doğru orantılı olarak arttırılır. TOKİ kura çekilişleri, canlı olarak noter tasdikli ve canlı olarak yapılır. Eğer TOKİ başvuru yapan kişi sayısı, yapılan konut miktarından az ise kura çekilişi yapılmadan açık kura sistemine göre gerçekleştirilir.

TOKİ Başvuru Numarası Nereden Öğrenilir?

Başvuru numarası, banka ödemeleri yapıldığında ödeme dekontunun üzerinde yer alır. İnşa edilen TOKİ evleri ile vatandaşın uygun fiyata ev sahibi olması amaçlanır. TOKİ yaklaşık olarak dar gelirli 3,5 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını ev sahibi yapmanın haklı gururunu yaşar. 19 Ağustos 2019 tarihi sonunda sosyal konut projesi kapsamında inşa edilen 50 bin binanın kura çekimleri yıl sonuna kadar devam etmesi ve başvuruların sonuçlanması planlanıyor. TOKİ başvuru numarasını öğrenen vatandaşlar artık bu numara aracılığıyla TOKİ başvurusunun sonucunun ne olduğunu öğrenmek noktasında önemli kazanımları elde etmektedir. Günümüzde internet ortamında dahi TOKİ başvuru sonuçlarına dair bilgi edinmenin mümkün olduğu bilindiği için çok sayıda farklı platformda bu husus hakkında bilgi verebilmektedir.