Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı yani TOKİdoğal afetler sonucunda evlerini kaybeden kişilere konut sahibi olabilmesi için kurulmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlıdır. Günümüzde dar ve orta gelir grubunda olan kişilerin ev sahibi olabilmesi için hizmet vermektedir.

TOKİ başvuru yapmak isteyen kişiler bulunduğu yerin belediye, valilik ya da kaymakamlığa yapılmaktadır. Başvuruda aranan şartlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru yapılacak bölgede en az bir yıl ikamet etmek, projenin yapılacağı ilde ikamet kaydının bulunması gerekmektedir. Bunların dışında daha önce bu projelerden konut satın almamış ve diğer aile üyelerinden (eş ve çocuklar)birinin ev sahibi olmaması şartı bulunmaktadır. Başvurabilmek için yaş sınırı 25 olarak belirlenmiştir. Aylık gelirin 2600 TL altında olmalıdır. Her aileden bir kişinin başvuru hakkı bulunmaktadır.

Şehit yakını, bir savaşta ve vazife malulü olma ve dul olma durumlarında başka bir eve sahip olmak ve daha önce TOKİ’ den konut alma şartlarında hariç tutulmaktadır. Eşini kaybeden kadınlarda yaş sınırı aranmamaktadır.

TOKİ’ye Başvurduktan Sonraki Süreç

Gerekli şartların sağlanması halinde başvuru hakkınız bulunmaktadır. Belirli dönemlerde TOKİ evleri için başvurular açılmaktadır. Genellik ile başvuran kişi sayısının fazla olması nedeni ile TOKİ kura yapmaktadır. Önceden kuranın yapılacağı yer ve saat ilan edilmektedir. Kura noter huzurunda gerçekleştirilmektedir. Kurada adı çeken kişilerden asıl ve yedek listesi oluşturulmaktadır. Eğer projede yapılacak konut sayısının altında başvuru yapılırsa TOKİ çekiliş yapmamaktadır. Başvuran herkes ev sahibi olmaktadır.

TOKİ Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

TOKİ sonuçları öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır. Çekilişi izleyerek takip ederek öğrenebilirsiniz. Eğer çekilişi takip edememiş iseniz resmi internet sitesinden kura sonuçları sekmesi bölümünde ilan edilmektedir. Hak sahibi numaranızı girerek kurada konut sahibi olup olmayacağınızı görebilirsiniz. Kurada adınız çıktıktan sonra bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme imzalanmasını takip eden aydan itibaren taksit ödemeleri başlamaktadır. Borcun tamamlanması ile tapu teslim edilmektedir. Aylık ödenecek taksit bedeli başvuru ilanında önceden belirtilmektedir. Ocak ve Temmuz aylarında ÜFE ve TÜFE oranlarına göre taksit bedeli artmaktadır. Önemli noktalardan biri de borç ödemesi bitene kadar konutu başka bir kişiye devredemezsiniz.