TOKİ  Başvurusunda Gereken Evraklar  

TOKİ toplu ve sosyal konut projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyenler için 4 farklı kategori belirlenmiştir. Toki evleri kategorileri arasında Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin bulunduğu 1. Kategori içerisinde yer alırken En az %40 Engelli Vatandaşların bulunduğu 2. Kategori de bulunmaktadır. TOKİ her yıl çok sayıda vatandaşı konut sahibi yapabilmek için birbirinden farklı projeleri hayata geçirmektedir. Özellikle dar gelirlilere yönelik konut edindirmek noktasında etkili bir çalışmayı ortaya koyabilen TOKİ, son zamanlarda mimarisiyle de dikkatleri üzerinde çekmektedir. Yakın bu zamandan sonra yapmış olduğu konutlarda estetik bir değerin oluşmasında da başarılı olan TOKİ, bundan dolayı çok sayıda vatandaşın da beğenisini kazanmıştır.

Ev Sahibi Olabilmek İsteyenler İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Başvuru için gereken kimlik fotokopisi, emekli olduğuna dair alınmakta olan belgeler, engelli olduğuna dair kanıtlayıcı belgelerin tamamlanmasının ardından, taksitle ev sahibi kolaylığına ulaşmak isteyenler, toki başvuru aşamasına girme hakkına sahip olmaktadır. Başvurular tercih edilen konutun yer aldığı il ve ilçede yer alan Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek yapılabilmektedir. Bu aşamada Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanır ve başvuru için gerekenler yerine getirilerek Toki kura için isim yazdırılarak sıraya girilir. Bu onay aşamasının ardından konut bedelinin %10’u kadarı peşinat olarak alınmakta ve söz konusu peşinat bedelinin binde 5’i ise banka tarafından komisyon olarak kesilmektedir.

Ev Sahibi Olup Olmadığınızı İnternet Sitesinden Sorgulayarak Öğrenebilirsiniz

Ev sahibi olmak isteyenlerin veya yatırım amacı ile çekiliş için adını yazdıran katılımcılarının başvuru süreçlerini tamamlamalarının ardından Toki çekiliş süreci için isimler yazdırılarak heyecanlı bir bekleyiş kapıları, başvuru sahipleri tarafından açılmaktadır. Tamamlanan çekilişlerin ardından da Toki sonuçları ile ev sahiplerinin kullanımı için ya da kiraya verebilmesi için hazır hale getirilmektedir. Bu sayede hem daha güvenilir hem de daha dayanıklı bir ev sahibi olan kişiler, kendilerine sunulan sosyal imkanlardan da yararlanmaktadırlar. 2019 yılının son günlerinde heyecanlı bekleyişin ardından çekiliş sonuçlarını sonuç sorgulama sitelerinden kontrol edebilir ve ev sahibi olup olmadığınızı artık öğrenebilirsiniz.