TOKİ ülkemizin toplu konut alanında en büyük kurumu olarak karşımıza çıkar. Hemen her yıl çok sayıda projeyi hayata geçiren TOKİ, hemen her bütçeye uygun olan projeleriyle adından sıklıkla söz ettirmeyi de başarmaktadır. Elbette ki TOKİ’nin de kendine göre bir takım kuralları ve talep ettiği evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar Toki kura çekimi öncesinde mutlaka teslim edilmelidir. İşte gerekli olan evraklar:

  • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslı ibraz edilmiş)
  • 1 adet başvuru formu ( Mutlaka eksiksiz olmalı)
  • Gelir belgesi ( alt gelir grubu konutlarda)
  • Şayet başvurucu çalışmıyorsa; SKG üzerinden ilgili doküman

Sıralanan bütün bu evraklar tamamlandıktan sonra TOKİ başvurusunun yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

TOKİ Projelerine Nasıl Katılım Sağlarız?

TOKİ çok sayıda avantajlı seçeneği ev sahibi olmak isteyenlerin hizmetine sunduğu için pek çok kişi bu kurum aracılığıyla ev sahibi olabilmenin yollarını aramaktadır. Bu noktada şayet düşük gelir grubuna aitseniz; TOKİ aracılığıyla uygun fiyat seçeneklerinde ev sahibi olabilmeniz mümkün olacaktır. Toki çekiliş sistemi üzerinden gireceğiniz kura sonrasında da ev sahibi olabilmenin en önemli aşamasını aşmış olacaksınız.

TOKİ başvuru işleminin yapılabilmesi için öncelikli olarak başvuru yapacak olan kimsenin üzerine herhangi bir şekilde ev ya da arsanın bulunmaması gerekmektedir. Bununla birlikte elbette ki başvurucunun diğer aile fertlerinin de ev sahibi olup olmadığı araştırılmaktadır. Bununla birlikte başvuru işleminin yapılabilmesi için başvuran kimsenin daha önceden TOKİ aracılığıyla yürütülen projelerden birisinden yararlanmamış olması da gerekmektedir. Büyün bu özelliklere sahip olan bireyler kolaylıkla başvuruda bulunarak; ev sahibi olabilmek noktasında önemli kazanımları da elde etmektedir.

TOKİ Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

TOKİ sistemine dahil olduktan sonra kura sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair sorular da sıklıkla dillendirilmektedir. Öncelikli olarak TOKİ sonuçları açıklandıktan sonra konut almayı hak eden kimsenin bir sözleşme imzalaması gerekmektedir. Bu açıklama işlemi genellikle projeye hayata geçmeden önce açıklanır. Sonrasında her bir projenin kendine has özelliklerinin bulunduğu unutulmamalıdır. TOKİ kuraları ise hemen herkesin katılacağı bir toplantıda çekilir.