Kira öder gibi ev sahibi olmak Mümkün Mü?

İnsanın temel ihtiyaçları arasında yeme, içme, giyinme ve barınma bulunmaktadır. Kirada uzun yıllar barınma ihtiyacını gideren insanlar artık faizsiz ev alarak kendi evleri olmasını isterler. Çünkü kira ödemenin bir sonu yok. Ayrıca günümüzde artan kira ücretleri aile reislerini ev almaya mecbur kılmaktadır. Çocuğu olan ailelerin ciddi bir geliri yoksa zaten ancak geçinebiliyordur.

Vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşamadan kira öder gibi ev sahibi olmak isterler. Şehirde yaşayan insanlar normal şartlarda çok da lüks olmayan semtlerde ortalama 1000 TL üzerinde kira ödemektedir. Üzerine zaruri olmayan ihtiyaçlardan biraz daha tasarruf ederek üzerine biraz daha ekleyip ev taksiti ödemek çoğunluğa çok makul gelmektedir. Özellikle ülkemizde artan konut kredisi kampanyaların vatandaşın bu anlayışından doğmaktadır.

Kira Öder Gibi Ev Alma Alternatifleri

Aileler yıllarca kiraya binlerce lirasını harcamaktadır. Karşılığında barınma ihtiyacını karşılar fakat maddi olarak elle tutulur bir kazancı olmaz. Hem ihtiyacını karşılamak hem de kendi kazancı olmasını isteyenler kira öder gibi ev sahibi olmak alternatiflerini araştırmaktadır. Günümüzde faizli veya faizsiz ev almak için sunulan seçenekleri şunlardır:

  • Mevduat hesabıyla hizmet veren bankalardan alınacak faizli konut kredileri
  • Kar payı ile işleyen katılım bankalarının verdiği faizsiz konut kredileri
  • İnşaat firmalarının anlaştığı bankaların şubelerinden sıfır faizli konut kredileri
  • Devletin destek verdiği destek kampanyaları
  • Peşinatsız, faizsiz, dayanışma ve yardımlaşmaya dayanan sistemlerle kurulmuş firmalardan ev almak

Yukarıda sıralanan bütün seçeneklerde kişiye aylık ödeme çıkarılır. Buna göre kira öder gibi ödeme yapılarak ev sahibi olunur.

Peşinatsız Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Ülkemiz insanlarının büyük çoğunluğu ev almak ister. Fakat peşinat sıkıntısı büyük bir problem oluşturur. Peşinat ve faiz olmadan kira öder gibi ev sahibi olmak için en mantıklı yollardan biri dayanışma ve imece usulüyle işleyen kurumlardır. Faizsiz ev kredisi veren bankalar da müşterilerine faizsiz kredi verir. Ancak bu bankalar muhakkak peşinat isterler. Peşinatı olmayanlar ev hanımlarının altın gününün profesyonel olarak işletmeye aktarılmış hali olan kurumlardan yardım alabilir. Bu kurumlar müşteriden ekstra olarak sadece organizasyon ücreti alırlar. Organizasyon ücreti de kurumdan kuruma farklı olmakla birlikte yüzde 7 ile 12 arasında değişir.