İlk kez ev alacaklara faizsiz kredisiz yöntemler

Devlet vatandaşları için belli dönemlerde çeşitli teşvikler sunmaktadır. Son dönemlerde ev sahibi olmak oldukça zor olmaya başladı. Bu nedenlerin arasında konut fiyatlarının birden yükselmesi ve aynı zamanda yükselen konut kredisi faizleri çok fazla etkilidir. Senetle ev almaya kalkan kişilerin güvenilir olmayan şirketler ve kişilerden zarar görmesi, faizli kredi alıp geri ödeyemeyen kişilerin sayısının artması devletin destek vermesini doğurmuştur.

İnsanların para biriktirmesi için itici bir güce ihtiyaç vardır. Ev almak çoğu kişi için itici güç olsa da devletin yapacağı yaptırımlar daha büyük etki meydana getirecektir. İşte devlet hem vatandaşının para biriktirmesinde itici güç olmaya hem de ilk defa ev sahibi olmalarına yardımcı olacak yeni bir teşvik türüne onay verdi.

Konut Alımında Devlet Desteği

Devlet ilk kez ev sahibi olacak vatandaşlarına 15 bin liralık destekte bulunmaktadır. 20 bin liraya çıkarılacağı konuşulan bu desteği alabilmek için devletin vatandaşlarından yerine getirmelerini istediği bazı şartlar vardır. Kiracıya ev sahibi olma yolunu açan  bu destek için öncelikle yurt içinde hizmet veren ve devletin belirlediği bankalardan birinde konut hesabının açılması gerekiyor. Kişiler aylık Kira öder gibi bankaya düzenli ödeme yapacak. Böylece dar gelirli ve orta gelirli vatandaşlar zoraki de olsa birikim yapmış olacak.

Konut hesabından devlet desteği alabilmek için düzenli ödeme yapma şartı bulunmaktadır. En az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yaparak sistemde kalanlar Faizsiz ev almak için desteği almayı hak kazanabilir. Birikimin yüzde 20’si kadar destek verecek olan devletin vereceği teşvik 15 bini geçmemektedir.

Devlet Desteğinin Dışındaki Diğer Faizsiz Yöntemler

Faiz dinimizin yasakladığı bir haramdır. Zaten faiz ödemelerinde zorlananlar neden haram kılındığını da anlamış durumdadır. Bundan dolayı ilk kez ev alacak olanlar faizsiz yöntemleri kullanarak Taksitle ev alma seçeneklerini araştırmaktadır. Devlet desteğinin dışında katılım bankaları da güzel bir alternatiftir.

Kar payı ile hizmet veren katılım bankaları müşterilerine avantajlar sunarak Taksitle ev al olanaklarını genişletmektedir. Faizsiz bir diğer seçenek ise dayanışma ve kura usulüne dayanan şirketler aracılığı ile ev almaktır. Annelerimizin altın gününe benzeyen bu sistemde ev ücretinin dışında ekstra sadece organizasyon parası alınmaktadır.