Faizsiz Ev Sahibi Olma Fırsatı Var mı?

Türk insanının sağlık, huzur ve mutluluktan sonraki en büyük hayali başını sokacağı kendine ait bir evinin olmasıdır. Belli bir zamana kadar kiracı olarak yaşayan her aile reisinin amacı ev satın alabilmektir. Peşinatı olmayanlar, bankaların konut kredisine başvurmadan ev almak istemektedir. Geçmiş yıllarda bu mümkün değilken günümüzde artık faizsiz ev sahibi olma fırsatı sunan imkanlar mevcuttur.  Faizsiz ev alma yöntemlerinden birincisi devletin desteği ile yürürlüğe konulmuş olan TOKİ’dir. Dar gelirli ailelerin ev sahibi olmasını kolaylaştıran TOKİ sistemi ile milyonlarca insan kendi evine taşındı. Ayrıca son zamanlarda devlet bankalarda açılan konu hesabına 5 yıl içinde 80 bin lira birikim yapanları desteklemektedir. Devlet ev sahibi olun diye önce 15 bin olan devlet desteği 20 bine çıkardı.

Altın Günü Mantığıyla Ev Sahibi Olun

TOKİ modeli il ve ilçelerin belli yerlerinde yapılmış konutlardan alma zorunluluğu üzerine kurulmuş olan bir sistemdir. TOKİ konutların dışında farklı bir yerden faizsiz ev sahibi olma fırsatı için kurulan sistemlerin bir diğeri ise annelerimizin altın günü mantığı ile işleyen kurumlardır. Peşinat olmadan, faiz olmadan ara ödemesiz işleyen bu sistemlerden ülkemizde 4 tana büyük şirket öne çıkmaktadır. Şirketlerin büyüklüğü, müşterisine sunduğu imkanlar ve organizasyon ücreti oranları değişmektedir. Peşinatsız Ev Alma için güzel bir yöntem olan bu kuruluşların müşterilerine sunacakları yasal bir güvence bulunamamaktadır. Fakat yıllardan beri sorunsuz şirketler olduğundan kişiler güvenerek sisteme dahil olmaktadır. Peşinatı olanlar ilk başta verdikleri peşinatla daha uygun taksitlerler daha hızlı ev sahibi olabiliyorlar.

Çekilişli Faizsiz Sistem

Sistemin adında da anlaşılacağı üzere sistem çekiliş üzerine ilerlemektedir. Faizsiz ev sahibi olma fırsatı içinde olan çekiliş sistemine dahil olan kişiler en başta ne kadar ödeme yapabileceklerini belirliyorlar. Ödeme tutarına göre sistemde var olan 40 kişilik gruplardan başlayarak 120 kişiye kadar yükselen gruplardan birine dahil ediliyor.  Grubu belirleyen müşteri, grubu belirlerken aynı zamanda;

  • Aylık ödemenin ne kadar olacağını
  • Ne zaman ve kaç ay aralıkla kuraya katılacağını
  • Kurada ev çıktıktan sonra ödemelerin ne kadar olacağı belli olur.

Her ay noter huzurunda çekiliş yapılır ve kurada çıkan kişiye istediği yerden baştan belirlediği miktarlık evi satın alma hakkını elde eder. Taksitle Ev Alın mantığına dahil olarak ödemeleri devam eder.