Faizsiz Ev alma Şekilleri

Günümüzde bazı kurumlar müşterilerinin faizsiz ev alma imkanlarını kolaylaştırmaktadır. Vadesiz ve peşinatsız olarak verilen bu imkanlarda kurumlar müşterilerinin gelir durumuna göre ödeme planı hazırlamaktadır. Konut satışlarının biraz durgunlaşmasının ardından inşaat firmalarının da faizsiz ev sistemine destek olması müşterilerinin istedikleri konutlara ulaşmasını geçmiş yıllara göre daha da kolaylaştırdı. İnşaat firmalarının bazıları kendi kar oranlarından bir kısmından vazgeçerek bankaların sıfır faizle konut kredisi vermesi için protokol imzalamaktadır. İnşaat firmasından ev almak isteyenler firmanın anlaşmalı olduğu banka şubesine giderek faizsiz kredi alma şansını elde ediyorlar. Özel mevduat bankalarının faizsiz ev kredisi var mı sorusunun cevabı aslında inşaatçıların yaptığı anlaşmalarla sağlanmaktadır. Zira doğrudan para satışından kazanç sağlayan bankaların faizsiz kredi vermesi oldukça zordur.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyonları

Günümüzde peşinatsız, faizsiz ev satışı yapan çok sayıda firma vardır. Bu firmaların faizsiz ev alma hizmetindeki çalışma anlayışları genellikle aynıdır. Yardımlaşma, dayanışma ve imece usulüne göre hareket etmektedirler. Bankalardan farklı çalışma sistemi olan bu kurumların faizsiz ev almak için müşterilerine yasala bir güvence sunmazlar. Çift taraflı bir garantörlük söz konusu olmayıp yapılan sözleşmedeki güvene dayalı bir anlayış vardır. İmece usulü çalışan bu kurumlar müşterilerinden komisyon ücreti alırlar. Alınan komisyon ücretleri yüzde 7 ile yüzde 12 arasında değişmektedir. Organizasyon ücreti de denilen bu ücret kurumdan kuruma değişir. Kurumun yardımlaşma sistemine girip uzun yıllar ödeme yaptıktan sonra çıkmak isteyenler ödedikleri paranın hepsini alırlar. Fakat organizasyon ücreti olan komisyonu alamazlar.

Banka Kredisi ve Faizsiz Ev Sistemi Kıyası

Faizle işlem yapan bankalardan alınan kredi doğal olarak kişileri zorlayıcı mahiyete sahiptir.  Bankalardan konut kredisi almak yerine faizsiz ev alma kurumlarından yararlanmak ilk bakışta daha makul gelmektedir. Çünkü bankadan kredi almak için belli bir miktar peşinatın olması şarttır. Yüzde 20 konutun peşinatına ilave yüzde 10’larda seyreden komisyon ücreti peşin olarak alınmaktadır. Faizsiz ev kredisi nasıl alınır araştırması yapanların karşılarına çıkan yardımlaşma usulü faizsiz ev sistemleri kuraya bağlıdır. Yani kuranın ne zaman çıkacağı kesin belli değildir. Kirada oturan bir kişi hem kira ödeyip hem aylarda taksit ödemek zorunda kalabilir. Kura 40 ay sonra çıkabilir. Banka kredisi alındığında ise hemen evi alıp geçmek mümkün olduğundan kredi alındığında kira ödemesi biter. Faizsiz ev sisteminden ev alırken bu hesaplamaların da yapılması gerekir.