2019 TOKİ Başvuru Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresinin dar, orta gelirli ve emekliler için sunduğu konut projelerine vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir. Türkiye’nin yaklaşık 67 ilinde hizmet veren TOKİ, 50 bin civarı konut projesiyle vatandaşlara hizmet sunmaktadır. TOKİ projelerinden yararlanarak ev sahibi olmak isteyen kişiler çeşitli şartları ve evrakları sağlayarak başvuru yapabilmektedir. Konutlar 2+1 ve 3+1 türlerden oluşmaktadır. Aralık ayının son günlerine kadar sürecek olan TOKİ başvurularının nasıl yapıldığı araştırılmaktadır.

Ev sahibi olmayan vatandaşlar için sunulan sosyal konut projeleri için çeşitli başvuru süreçleri mevcuttur. TOKİ evleri projelerinden satın almak isteyen vatandaşlar başvurularını çeşitli bankalar üzerinden gerçekleştirebilmektedir. 2+1 evlerden yararlanmak isteyen kişiler, 500 lira tutarında katılım bedeli ödeyecektir. 3+1 evlerden yararlanmak isteyen vatandaşlardan ise 1000 lira tutarında katılım bedeli alınmaktadır. TOKİ kura sürecinden sonra ev sahibi olma imkanına sahip olmayan kişiler katılım bedellerini ilgili bankalardan geri alabileceklerdir.

TOKİ Konut Taksitleri ve Ödeme Seçenekleri

TOKİ projelerinden yararlanıp ev sahibi olmak isteyen kişiler ödemeleri nasıl yapacağı konusunu merak etmektedir.  TOKİ tarafından sunulan 50 bin civarı sosyal konut projesinin yüzde 64’ünü 2+1 evler oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde 36 oranını ise 3+1 evler oluşturmaktadır. TOKİ konutlarının boyutlarının 75 ve 85 metrekare arası değiştiği bilinmektedir. Fiyatlar ise 116 bin lira tutarından başlamaktadır. Satışlar TOKİ çekiliş sistemi ile yapılmaktadır.

TOKİ evlerinden satın alacak kişiler için çeşitli vade ve taksit imkanları vardır. Çeşitli peşinatların ödenmesiyle yararlanılacak projelerden aylık 760 lira tutarında taksitler ödenerek yararlanılabilir. 180 aya kadar vade seçenekleri bulunan TOKİ konutları için çeşitli TOKİ başvuru şartları bulunmaktadır. Başvurmak isteyen kişilerin gelir durumlarını belgelemeleri gerekmektedir.

TOKİ Konutları Nerede Bulunuyor?

TOKİ’nin orta ve alt gelirli vatandaşlar için sunduğu konut projeleri Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunmaktadır. Özellikle İstanbul ve Ankara’da yüksek sayıda yapılan konut projeleri; Amasya, Batman, Burdur, Muğla, Trabzon ve Yozgat gibi birçok ilde yapılmaktadır. TOKİ tarafından sunulan 50 bin sosyal konut projesinde ise en büyük pay Ankara ve İstanbul’a aittir. TOKİ projelerinden ev alacak kişilerin başvuru şartlarını sağlayıp TOKİ sonuçları sürecini beklemesi gerekmektedir.